ŽELIM VOZITI BICIKL – IZNIMNO USPJEŠAN BICIKLISTIČKI KAMP

Autor: Nikola Sedlar, 14. 4. 2021.

„Sva biciklistička natjecanja, nastupi na svjetskim i europskim prvenstvima, pehari i zlatne medalje ne mogu se usporediti sa osjećajem kada naučite malo dijete iz četvrtog  razred osnovne škole da „pobijedi“ strah od  velikog jurećeg kamiona koji kulturno staje i propušta malu učenicu jer ona ima prednost. Nakon deset godina u dvorani i pet godina sa djecom na cesti smatram da smo svi zajedno uspjeli. Projekt ŽELIM VOZITI BICIKL prepoznat je od naših partnera koji su potvrdili da će projekt podržavati i dalja ali i svih sudioniku u prometu o kojima ovisi sigurnosti naših najmanjih.“ - voditelj projekta dr. sc. Branimir Štimec, prof.

Nositelj projekt ŽELIM VOZITI BICIKL je BASK VINICA a obuhvaća četiri škole s kojima rade četiri nastavnika TZK.  Nastavnici  tijekom listopada, studenog i prosinca, motiviraju učenike svih razreda svoje škole  da sudjeluju na Državnom natjecanju Prometna Učilica (ucilica.skole.hr), a tijekom veljače i ožujka organiziraju i provode  Školska natjecanja Sigurno u prometu za učenike trećih, četvrtih, petih i šestih razreda. U Prometnu Učilicu uključeno je 300-tinjak učenika, a u Sigurno u prometu 100-tinjak učenika iz naših škola. Nakon školskih natjecanja dvije djevojčice i dva dječaka, ukupno njih 16 dolaze na biciklistički kamp u OŠ Vinica kako bi se pripremili za Županijsko natjecanje. Biciklistički kamp dolazi kao finale na sve dosadašnje aktivnosti. Najveći uspjesi projekta do sad su osvajanje 1. mjesta na državnom natjecanju  u Prometnoj Učilici i osvajanje 1. mjesta na državnom natjecanju Sigurno u prometu. Na oba natjecanja pobjede su ostvarene u ekipnoj i pojedinačnoj konkurenciji.

Trajanje biciklističkog kampa za najbolje učenike četiri iz svake škole:

06.04.2021. Prvi dan kampa  - staze Općine Vinica od 9:00 – 12:00

- stavljanje biciklističke kacige, kretanje i zaustavljanje, vožnja po poligonu i dr.

07.04.2021. Drugi dan kampa - staze Općine Cestica od 9:00 – 12:00

-učenje vožnje po kružnom toku i vožnja kroz raskrižje s i bez prometnika i dr.

08.04.2021. Treći dan kampa - staze Općine Petrijanec od 9:00 – 12:00

-vožnja u koloni, vožnja u paru, vožnja po biciklističkoj traci, pješački prijelaz i dr.

09.04.2021. Četvrti dan kampa - staze Grada Varaždina od 9:00 – 12:00

- gradska vožnja, predavanje, video filmovi,  vožnja na simulatoru vožnje i dr.

Voditelji nastavnici :

dr.sc. Branimir Štimec, nastavnik TZK (OŠ Vinica), Nikola Sedlar, nastavnik TZK (VII. OŠ Varaždin), Dubravko Banek, nastavnik TZK (OŠ Petrijanec), Predrag Dobrotić, nastavnik TZK (OŠ Cestica) i Ana Marija Galeković – studentica Kineziološkog Fakulteta

Škole : Osnovna škola Vinica (Mirjana Jambriško), Osnovna škola Cestica (Nevenka Turščak)  Osnovna škola Petrijanec(Valerija Paljak), VII. OŠ Varaždin (Jurica Hunjadi), Srednja škola Arboretum Opeka Marčan (mr.sc. Rajka Tršinski)

Pokrovitelji: Općina Vinica (Mirjana Jambriško), Općina Cestica (Mirko Korotaj), Općina Petrijanec (Željko Posavec), Zajednica sportskih udruga grada Varaždina (mr.sc. Alen Runac), Prometna policija prometne postaje Varaždin (Davor Bezak) , HAK AK Varaždin (Stanislav Hošnjak), Stolarija Mesek (Nenad Mesek), Certus sustavi (Mario Krobot).

U dva navrata Ministarstvo znanosti i obrazovanja (2017. godine i 2019. godine)

Nastavak projekta ŽELIM VOZITI BICIKL kroz narednih godina razvijao  bi se u smjeru:

1. U suradnji s partnerima učiniti projekt SAMOODRŽIVIM te omogućiti svim učenicima 4-tih razreda osnovnih škola da OBAVEZO prođu biciklističku obuku te da dobe svoju vozačku dozvolu.
  • Kupnja 15 bicikla za svaku školu s spremištem – Ministarstvo znanosti i obrazovanja
  1. Da se prometnice Općine Vinica, Cestica, Petrijanec i dio Grada Varaždina označe kao posebno mjesto za biciklističku obuku na prometnicama.
  • Koordinirano s nacionalnim programom sigurnosti cestovnog prometa
  1. Da se izgradi biciklistička staza odvojena od prometnice Varaždin (rotor groblje) -Petrijanec (Zelendvor)– Vinica (Arboretum Opeka), te uz Dravu prema Cestica
  • Koordinirano s natječajima europske unije -
  1. Izgradnja PUMP-TRACK  staze na Vinici/Cestica/Petrijanec/Varaždin za djecu i najmlađe
  • Središnji državni ured za sport -
  1. Izgradnja centra biciklističke izvrsnosti za razvoj natjecateljskog biciklizma.
  • Hrvatski olimpijski odbor -