Upis u prvi razred osnovne škole

Autor: DRAGANA HRNJKAŠ PASQUINO, 2. 3. 2016.

U prvi razred osnovne škole u školskoj godini 2016./2017. upisuju se djeca koja do 1. travnja 2016. godine imaju navršenih šest godina života, tj. djeca rođena od 1. travnja 2009. g. do 31. ožujka 2010. g., kao i djeca kojoj je u prethodnoj školskoj godini odgođen upis ili su privremeno oslobođena od školovanja ili iz drugih razloga nisu upisana u osnovnu školu, a školski su obveznici.

Prije redovitog upisa u osnovnu školu Stručno povjerenstvo škole će utvrditi psihofizičko stanje djece, školskih obveznika.

O vremenu i rasporedu utvrđivanja psihofizičkog stanja djece roditelji će biti obaviješteni putem pošte do sredine mjeseca ožujka.

Liječnički pregled djeteta liječnik obavlja u zdravstvenoj ustanovi, a iznimno se može obaviti i u osnovnoj školi u koju se dijete treba upisati. Ostali članovi Stručnog povjerenstva škole procjenjuju psihofizičko stanje djeteta radi upisa u prvi razred osnovne škole u školi.
Prijevremeni upis
Iznimno, za dijete koje će do kraja tekuće godine navršiti šest godina, a nije školski obveznik, roditelj može najkasnije do 31. ožujka 2016. godine Službi za društvene djelatnosti Ureda državne uprave u Varaždinskoj županiji odnosno Ispostavama Ureda u Ivancu, Ludbregu i Novom Marofu podnijeti zahtjev za uvrštavanje djeteta u popis školskih obveznika (Obrazac 6. – mrežne stranice Ureda državne uprave u Varaždinskoj županiji, Službe za društvene djelatnosti). Budući da je program predškole obvezan za svu djecu u godini dana prije polaska u osnovnu školu roditelj, osim zahtjeva, dostavlja i mišljenje stručnog tima predškolske ustanove o psihofizičkom stanju djeteta.
Za dijete iz stavka 1. ove točke Plana upisa u prvi razred osnovne škole obvezno se provodi psihološko testiranje u osnovnoj školi kojoj dijete pripada prema upisnom području.
Prijevremeni upis u prvi razred osnovne škole ova Služba odnosno pripadajuća Ispostava Ureda odobrit će djetetu na temelju dokumentacije o rezultatima psihološkog testiranja, mišljenja Stručnog povjerenstva škole te mišljenja Stručnog povjerenstva Ureda.
U slučaju da se dijete ne nalazi na popisu djece, školskih obveznika za upis u prvi razred, a školski je obveznik, roditelj odnosno skrbnik djeteta dužan je izvršiti prijavu za upis u prvi razred u osnovnoj školi kojoj dijete pripada prema upisnom području na temelju prebivališta odnosno prijavljenog boravišta.
Odgodu upisa u prvi razred predložit će Stručno povjerenstvo škole
 - ako procijeni na temelju neposrednog pregleda i dostavljene dokumentacije o psihofizičkom stanju djeteta da bi odgoda upisa pozitivno utjecala na djetetov psihofizički razvoj,
- ako se dijete nalazi ili će se početkom nastavne godine nalaziti na liječenju ili rehabilitaciji u zdravstvenoj ustanovi u trajanju duljem od mjesec dana, ali samo u slučaju da u zdravstvenoj ustanovi u kojoj će se dijete liječiti/rehabilitirati nije organizirana nastava ili ako je dijete uključeno u rehabilitacijske postupke koji će prema procjeni stručnjaka značajno utjecati na njegov psihofizički razvoj.
Odgoda upisa u prvi razred osnovne škole može se odobriti samo jedanput i to za jednu školsku godinu. Dijete kojemu je odgođen upis u prvi razred osnovne škole, sljedeće godine bit će uvršteno u popis školskih obveznika radi ponovnog utvrđivanja njegova psihofizičkog stanja, a do polaska u školu obvezno je, ako to dopušta zdravstveno stanje djeteta, pohađati program predškole.
Privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole ostvaruje dijete kojemu je zdravlje teško oštećeno ili ima višestruke teškoće.
Zahtjev za privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole ovoj Službi Ureda državne uprave u Varaždinskoj županiji odnosno Ispostavama Ureda u Ivancu, Ludbregu i Novom Marofu podnosi roditelj djeteta (Obrazac 6. – mrežne stranice Ureda državne uprave u Varaždinskoj županiji, Službe za društvene djelatnosti). Osim zahtjeva roditelj obvezno dostavlja medicinsku dokumentaciju o zdravstvenom i razvojnom stanju djeteta te nalaz odnosno mišljenje jedinstvenog tijela vještačenja.
Rješenje o privremenom oslobađanju djeteta od upisa u prvi razred osnovne škole donosi se na razdoblje od jedne školske godine ili dulje, sukladno nalazu i mišljenju jedinstvenog tijela vještačenja.
Upisno područje VII. OŠ Varaždin
Upisi će se provoditi prema upisnim područjima na temelju prebivališta odnosno prijavljenog boravišta utvrđenim Mrežom osnovnih škola na području Varaždinske županije.
Upisnom području VII. osnovne škole Varaždin pripadaju:  Kućanska ulica, Donji Kućan, Gornji Kućan, Kućan Marof i Zbelava.
Zahtjev za upis u školu kojoj ne pripada prema upisnom području, roditelj dostavlja Školi.