19. Županijska smotra učeničkog zadrugarstva

Autor: Blaženka Trogrlić, 20. 4. 2015.

U subotu, 18. travnja u sportskoj dvorani varaždinske VII. osnovne škole u Kučanu Donjem, održana je 19. po redu Županijska smotra učeničkog zadrugarstva.

Na smotri je sudjelovalo 26 učeničkih zadruga, od toga 22 iz osnovnih škola, dvije iz srednjih škola (Gospodarska škola i Arboretum Opeka), Učenički dom Varaždin i Centar za odgoj i obrazovanje Pahinsko Ivanec.

Pozdravne riječi svim zadrugarima uputila je ravnateljica VII. osnovne škole Ruža Levatić, a smotru je otvorio župan Varaždinske županije Predrag Štromar, istaknuvši pritom kako je ova smotra stvaralaštva mladih učenika i njihovih mentora dokaz da od najranijih dana treba raditi na stjecanju vještina i osobina kao što su radišnost, marljivost, kolegijalnost i međusobno povjerenje.

- Važno je istaknuti kako je rad u zadrugarstvu odlična priprema za buduća stvaralaštva mladih jer se ovdje isprepliću zadruge koje njeguju našu tradiciju i običaje, ali i one zadruge koje u svojem radu razvijaju suvremene tehnike obrade različitih predmeta i materijala – rekao je Štromar.

Prosudbeno povjerenstvo vrednovalo je i procijenilo izloške i zadruge te su na kraju ipak za nijansu bolje od drugih bile Učeničke zadruge "Jurek" iz Osnovne škole Sveti Đurđ i zadruga "Domček"iz Učeničkog doma Varaždin, koje su osvojile 1. mjesto. Učenička zadruga "Vrčeki" iz Osnovne škole Vinica osvojila je 2. mjesto, dok je Učenička zadruga "Jabuka" iz Osnovne škole Martijanec osvojila 3. mjesto.

Inače, u Varaždinskoj županiji djeluje 37 učeničkih zadruga, što svrstava županiju u sam vrh po broju učeničkih zadruga u Republici Hrvatskoj.