TERENSKA NASTAVA TREĆIH RAZREDA

Autor: Erika Vukman, 12. 4. 2024.

Učenici trećih razreda VII.OŠ Varaždin i njihove učiteljice posjetili su 26.3.2024. godine učenike trećeg razreda OŠ “Franjo Serta“ Bednja i njihovu učiteljicu.

Jedan od zadataka bio je i posjetiti Lepoglavu, odnosno posjetiti Geološki spomenik prirode Gaveznicu, Muzej čipke i radionicu čipke, te Crkvu Marijinog uznesenja.

U OŠ Franje Serta Bednja dočekali su ih učenici 3.a razreda, njihova učiteljica Željka i ravnateljica Sanja Majcen.

Prvi susret je bio lijep i zanimljiv. Najprije nas je sve pozdravila učenica trećeg razreda. Zatim su nas pozdravile  učiteljica i ravnateljica i poželjele su nam dobrodošlicu. A onda je slijedio najzanimljiviji dio -recitiranje na kajkavskom bednjanskom.

Nakon toga svi smo krenuli  na brdo u blizini škole. Tu smo se snalazili u prostoru, određivali strane svijeta pomoću kompasa i znakova u prirodi. Promatrali smo kako se obzor mijenja kada smo mi na višem stajalištu. Promatrali smo i reljefne oblike zavičaja.

U povratku smo razgledali Crkvu svete Marije.

Opet smo se vratili u školu. Tamo nas je čekao fini ručak koji su nam skuhale školske  kuharice.

Poslije smo odigrali jedan graničar. Pobijedili su učenice iz OŠ “Franjo Serta“ Bednja.

Sretni i puni lijepih dojmova, uputili smo se prema Lepoglavi.

Najprije smo posjetili Geološki spomenik prirode „Gaveznicu“, ugasli vulkan.

S oduševljenjem smo tražili ahat ili neko drugo zanimljivo kamenje.

Nakon potrage čuli smo neke zanimljivosti o ugaslom vulkanu „Gaveznica“.

Dalje smo išli u muzej poznate lepoglavske čipke. Tamo nam je gospođa pokazala kako se radi lepoglavska čipka. Mi smo razgledali izloške u muzeju - raznu odjeću s detaljima lepoglavske čipke. Bilo je lijepo i zanimljivo.

U Crkvi svete Marije u Lepoglavi nas je dočekao župnik Nenad Piskač. On  nam je pokazao crkvu i rekao mnoge zanimljivosti. Zanimljivo je da je to crkva s najviše anđela, ima ih više o sedamsto.

Na kraju smo išli na sladoled, a zatim svojim kućama.

Bilo je to jedno lijepo druženje i učenje. Nadamo se da će i učenici  OŠ „Franje Serta“ Bednja doći nama u posjetu.