SPORTSKI USPJESI NAŠEG UČENIKA TINA ŽITNJAKA

Autor: Blaženka Trogrlić, 17. 3. 2023.

Učenik 8.a razreda Tin Žitnjak je prošle godine ostvario sljedeće uspjehe u jahanju:

1. Državni prvak u dresuri u kategoriji kadeta za 2022. godinu.

2. Pobjednik Croatia Cup-a u dresurnom jahanju u kategoriji kadeta za 2022. godinu.

3. Pobjednik Prvenstva grada Varaždina u dresurnom jahanju u kategoriji kadeta za 2022. godinu.

Tin je prošle godine bio član reprezentacije Republike Hrvatske u kategoriji kadeta u dresurnom jahanju.

Navedene uspjehe ostvario je jašući u kategoriji A utakmice za kadete. Od ove je godine  junior i natjecati će se u kategoriji L utakmica za juniore što je viši nivo koji zahtjeva više znanja i vještina.

U  srpnju 2022.  položio je  i preponsku licencu tako da će se ove godine moći natjecati i u preskakanju prepona (zadnja fotografija koju prilažem je sa polaganja ispita za preponsku licencu).

Utakmice u dresurnom jahanju, a koje i Tin jaše su tzv. obavezni program i freeetyle odnosno slobodan program.

Obavezni programi sadrže zadane dresurne radnje i figure povezane zadanim vrstama i smjerovima kretanja natjecateljskog para.

Slobodni program je izvedba uz glazbu u kojem su radnje i vrste kretanja za svaku kategoriju zadane, ali svaki natjecatelj sam izrađuje koreografiju i odabire glazbu.

Preponsko natjecanje je ono u kojemu se kombinacija konja i natjecatelja testira unutar raznih uvjeta putem raznih prepona. To je test namijenjen demonstraciji slobode konja, njegove energije, vještine, brzine i poslušnosti u skakanju i natjecateljevoj natjecateljskoj vještini. Ključno je strogo i detaljno postavljanje i poštivanje pravila skakanja kako bi se natjecanja ispravno regulirala. Ukoliko natjecateljski par učini pogreške poput rušenja motke/prepone, neposlušnosti konja ili prekoračenja dozvoljenog vremena, par dobiva kaznene bodove. Pobjednik natjecanja je onaj natjecatelj koji ima najmanji broj kaznenih bodova, završi zadani redoslijed prepona u najbržem vremenu ili dobije najviši broj (pozitivnih) bodova, ovisno o kategoriji utakmice.