Dani kruha

Autor: Ana Behin, 15. 10. 2019.

Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u Varaždinskoj županiji obilježeni su smotrom škola 12.10.2019. na Franjevačkom trgu u Varaždinu na kojoj se predstavila i VII. OŠ Varaždin.

Na smotri su bile Ana Mlakar, Julija Bajs, Lara Grabar, Lorin Kresonja, Tara Mašić i Lana Mavriček, uz pratnju učiteljica Melanije Crnković i Mateje Sabolčec, te ravnateljice škole Ruže Levatić i članova udruge hajdina. Na smotri su učenice prezentirale heljdu i proizvode od heljde. Na štandu su se mogli kušati i vidjeti poznati Koščičjak, klipići, palačinke, gibanica, zlefka, pletenice, kruh i druga peciva. Sva peciva su u svom sastavu imali i heljdino brašno proizvedeno baš na poljima oko Kućana. Da bi djevojčice uspješno prezentirale heljdu, prije same smotre su se pripremale u školi te smo posjetili OPG Pocedulić koji su odlično objasnili proizvodnju proizvoda od heljde i uživo pokazali dobivanje finog heljdinog brašna. U školi su učenici (Fran Kipa, Emi Bobek, Mia Golubić, Helena Turšćak, Ana Mlakar, Julija Bajs, Lara Grabar, Lorin Kresonja i Tara Mašić) uz pomoć dragih kuharica i učiteljice pripremali klipiće od heljde koje su radili s velikim veseljem i puno truda jer je trebalo napraviti preko 150 klipića, nešto slanih, nešto slatkih. Klipiće su trebali  i vagati i mijesiti, te puniti nadjevom, soliti, ali i peći, pritom su uz vještine pripreme klipića vježbali i matematiku. Stvarno su se jako potrudili da bi klipići ispali fini i lijepi. Učitelji su potvrdili dječji trud degustacijom i pohvalama.

« Ožujak 2024 »